Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia to forma pomocy i leczenia. W ostatnim czasie jest to coraz bardziej popularna metoda radzenia sobie z różnorakimi trudnościami natury emocjonalnej, kryzysami, niepowodzeniami w związku czy trudnościami w relacjach z innymi. Często jednak mamy duże opory, aby skorzystać z pomocy profesjonalisty, gdyż boimy się przyznać do słabości, przecież sami powinniśmy DAĆ RADĘ!!!

Psycholog, psychoterapeuta to osoba, która profesjonalnie zajmuje się pomocą w sytuacji kryzysu życiowego, gorszego funkcjonowania, depresji, braku chęci do życia. Pomaga uporać się z emocjami, z którym sami nie potrafimy sobie poradzić. Psycholog może okazać się pomocny, gdy dotknęła nas śmierci bliskiej osoby lub, gdy ktoś bliski nam jest uzależniony od alkoholu, narkotyków, internetu czy seksu. Ważną rolą psychologa jest  pomoc rodzicom w trudnościach wychowawczych czy w sytuacji okołorozwodowej.

Często towarzyszy nam przeświadczenie, że rozmowa z koleżanką, rodziną czy inną bliską osobą wystarczy, aby rozwiązać gnębiące nas problemy. Jednak często pomoc specjalisty jest nieoceniona, gdyż to właśnie psycholog czy psychoterapeuta potrafi spojrzeć na Twoje problemy bez zaangażowania emocjonalnego, jakie często przeżywają Twoi znajomi. Dzięki temu może z pełną obiektywnością dobrać odpowiednią formę pomocy. 

Psycholog, psychoterapeuta to nic innego jak lekarz, którego specjalizacją jest leczenie zaburzeń emocjonalnych, kryzysów psychicznych czy po prostu dający wsparcie i pomoc w trudnych sytuacjach, chwilach. Dlaczego więc, odmawiasz sobie fachowej pomocy, w atmosferze ciepła i zrozumienia?

Prawdziwy powód lęku przed psychoterapią to również lęk przed zmianą, jaka może być jej efektem. Jak również to, że w jej trakcie musimy zajrzeć w swoje wnętrze, a często nie chcemy wiedzieć co w nas się kryje. Myślę sobie, że właśnie ten nieświadomy lęk odkrycia powstrzymuje nas przed psychoterapią i skorzystaniem z profesjonalnej pomocy. Ale, jeśli nie zaczniesz zmieniać swojego życia, to nic w Twoim życiu nie zmieni się. Psychoterapia pozwoli Ci na nowo odkryć SIEBIE.

Psychoterapeuta
Anna Jabłońska