Depresje

Depresja często objawia się przygnębieniem, smutkiem, poczuciem winy, spadkiem zaufania lub szacunku do siebie, płaczliwością, utratą zainteresowań i brakiem zadowolenia z aktywności, które dotychczas sprawiały przyjemność, zaburzeniami snu (wcześniejsze budzenie się, bezsenność), zmniejszeniem popędu seksualnego, utratą łaknienia, spadkiem wagi, brakiem energii, szybkim męczeniem się, myślami lub próbami samobójczymi, trudnościami w podejmowaniu decyzji, pogorszeniem pamięci i trudnościami w koncentracji uwagi aż do całkowitej niezdolności do pracy i działania.

Niekiedy depresji towarzyszą dolegliwości somatyczne, cielesne, np. bóle w obrębie klatki piersiowej, bóle brzucha i inne. Depresja jest niebezpieczną chorobą, nie leczona może prowadzić do śmierci. Choroba

Depresja uznana została za jedną z chorób XXI, określa się ją jako chorobę cywilizacyjną. Setki ludzi leczy się na tę przypadłość, a nowe zachorowania nieustannie się pojawiają. Zdradliwość tej dolegliwości polega na tym, że może pojawić się niespodziewanie, a często jej objawy są ignorowane.